T520D477M006ATE015
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
NOVA Part#:
108-479921-T520D477M006ATE015
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
T520D477M006ATE015
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
More Information
CategoryTantalum - Polymer Capacitors
ManufacturerKEMET
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Base Product Number T520D
SeriesKO-CAP® T520
Capacitance470 µF
TypeMolded
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)