MAX6043CAUT33+T
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-6
NOVA Part#:
110-834394-MAX6043CAUT33+T
Manufacturer Part No:
MAX6043CAUT33+T
Standard Package:
2,500
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.5% 10 mA SOT-6
More Information
CategoryPMIC - Voltage Reference
ManufacturerAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-6
Base Product Number MAX6043
Reference TypeSeries
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient65ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz5.3µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz9.5µVrms
Voltage - Input5.3V ~ 40V
Current - Supply650µA
Output Type Fixed
Current - Output 10 mA