PTB6043-2010BPB103
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
NOVA Part#:
429-1594881-PTB6043-2010BPB103
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTB6043-2010BPB103
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PTB
Fader TypeStandard
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTB6043
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms