PTA2043-2010CIB254
SLIDE POT 250K OHM 0.1W TOP 20MM
NOVA Part#:
429-1594893-PTA2043-2010CIB254
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTA2043-2010CIB254
Technical Datasheet:
250 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Fader TypeStandard
Travel Range20mm
Size / DimensionRectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Resistance 250 kOhms