PTA2043-2010CIB103
SLIDE POT 10K OHM 0.1W TOP 20MM
NOVA Part#:
429-1594925-PTA2043-2010CIB103
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTA2043-2010CIB103
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PTA
Fader TypeStandard
Travel Range20mm
Size / DimensionRectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTA2043
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms