PTA1543-2010CIB103
SLIDE POT 10K OHM 0.05W TOP 15MM
NOVA Part#:
429-1594868-PTA1543-2010CIB103
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTA1543-2010CIB103
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.05W, 1/20W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PTA
Fader TypeStandard
Travel Range15mm
Size / DimensionRectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTA1543
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms