ADP170AUJZ-1.2-R7
IC REG LINEAR 1.2V 300MA TSOT5
NOVA Part#:
15-44054-ADP170AUJZ-1.2-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP170AUJZ-1.2-R7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSOT-23-5
Base Product Number ADP170
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) -
PSRR 73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)60 µA
Current - Supply (Max) 260 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)3.6V
Current - Output 300mA