RT9078-12GJ5
IC REG LIN 1.2V 300MA TSOT23-5
NOVA Part#:
15-37133-RT9078-12GJ5
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RT9078-12GJ5
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerRichtek USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSOT-23-5
Base Product Number RT9078
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.57V @ 300mA
PSRR 75dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)4 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 300mA