ADP122AUJZ-2.5-R7
IC REG LINEAR 2.5V 300MA TSOT5
NOVA Part#:
15-38106-ADP122AUJZ-2.5-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP122AUJZ-2.5-R7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSOT-23-5
Base Product Number ADP122
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 300mA
PSRR 60dB (10kHz ~ 100kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)105 µA
Current - Supply (Max) 240 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 300mA