ADP1111ARZ-3.3
IC REG BUCK BST 3.3V 400MA 8SOIC
NOVA Part#:
344-3022962-ADP1111ARZ-3.3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP1111ARZ-3.3
Standard Package:
98
Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 3.3V 1 Output 400mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Up, Step-Down
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number ADP1111
Output ConfigurationPositive or Negative
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 400mA (Switch)
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck, Boost
Frequency - Switching 72kHz