LTC1474CS8-3.3#PBF
IC REG MULTI CONFG 3.3V 8SOIC
NOVA Part#:
344-2944843-LTC1474CS8-3.3#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LTC1474CS8-3.3#PBF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Buck, Buck-Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 3.3V 1 Output 750mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Down, Step-Up/Step-Down
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LTC1474
Output ConfigurationPositive or Negative
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 750mA (Switch)