ADP1110AR-3.3
UPWR, STEP-UP/DOWN SWITCHING REG
NOVA Part#:
344-2955455-ADP1110AR-3.3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP1110AR-3.3
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output - 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Up/Step-Down
Operating Temperature -
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output -
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck-Boost
Frequency - Switching 70kHz