DBJ-5R5D105T
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
NOVA Part#:
63-278953-DBJ-5R5D105T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DBJ-5R5D105T
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerElna America
RoHS 1
SeriesDBJ
Capacitance1 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)