LIC1235RS3R8406
CAP LITHIUM ION 40F 20% 3.8V T/H
NOVA Part#:
63-965473-LIC1235RS3R8406
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LIC1235RS3R8406
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
40 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 70mOhm @ 1kHz -
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerTaiyo Yuden
RoHS 1
SeriesRS
Capacitance40 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)