LIC1840RH3R8107
CAP LITHIUM ION 100F 15% 3.8V TH
NOVA Part#:
63-965546-LIC1840RH3R8107
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LIC1840RH3R8107
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
100 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can - -
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerTaiyo Yuden
RoHS 1
SeriesLIC
Capacitance100 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)