VPF406M3R8
CAP EDLC LITH 3.8V 40F 10X16
NOVA Part#:
63-279063-VPF406M3R8
Manufacturer Part No:
VPF406M3R8
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
40 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 250mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 60°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerCornell Dubilier Electronics (CDE)
RoHS 1
SeriesVPF
Capacitance40 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)