EDZVT2R3.3B
DIODE ZENER 3.3V 150MW EMD2
NOVA Part#:
293-2426407-EDZVT2R3.3B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
EDZVT2R3.3B
Standard Package:
8,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.3 V 150 mW - Surface Mount EMD2
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package EMD2
Base Product Number EDZVT2
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V
Impedance (Max) (Zzt)120 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Package / CaseSC-79, SOD-523
Tolerance-
Power - Max 150 mW