EDZVT2R33B
DIODE ZENER 33V 150MW EMD2
NOVA Part#:
293-2426412-EDZVT2R33B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
EDZVT2R33B
Standard Package:
8,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 33 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package EMD2
Base Product Number EDZVT2
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 25 V
Package / CaseSC-79, SOD-523
Tolerance±2%
Power - Max 150 mW