CZRU52C3V3-HF
DIODE ZENER 3.3V 150MW 0603
NOVA Part#:
293-2416810-CZRU52C3V3-HF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CZRU52C3V3-HF
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.3 V 150 mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerComchip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 0603/SOD-523F
Base Product Number CZRU52C3V3
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / Case2-SMD, No Lead
Tolerance±5%
Power - Max 150 mW