BZV85-C5V6,133
DIODE ZENER 5.6V 1W DO41
NOVA Part#:
293-2424720-BZV85-C5V6,133
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZV85-C5V6,133
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-41
Base Product Number BZV85-C5V6
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 50 mA
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 1 W