BZX79-B5V6,113
DIODE ZENER 5.6V 400MW ALF2
NOVA Part#:
293-2416885-BZX79-B5V6,113
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX79-B5V6,113
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package ALF2
Base Product Number BZX79-B5V6
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±2%
Power - Max 400 mW