BZV85-C5V6,113
NEXPERIA BZV85-C5V6 - ZENER DIOD
NOVA Part#:
293-2422376-BZV85-C5V6,113
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZV85-C5V6,113
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNXP Semiconductors
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 50 mA
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 1 W