BZT52C43-7-F
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
NOVA Part#:
293-2425253-BZT52C43-7-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT52C43-7-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 43 V 410 mW ±7% Surface Mount SOD-123
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number BZT52C43
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 43 V
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 32 V
Package / CaseSOD-123
Tolerance±7%
Power - Max 410 mW