BZT52C39-7-F
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123
NOVA Part#:
293-2415342-BZT52C39-7-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT52C39-7-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 39 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number BZT52C39
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39 V
Impedance (Max) (Zzt)130 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSOD-123
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW