BZT52C43-E3-08
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
NOVA Part#:
293-2417359-BZT52C43-E3-08
Manufacturer Part No:
BZT52C43-E3-08
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 43 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number BZT52C43
SeriesBTZ52
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 43 V
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 32 V
Package / CaseSOD-123
Tolerance±5%
Power - Max 410 mW