FFPF10F150STU
DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO220F
NOVA Part#:
287-2374478-FFPF10F150STU
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FFPF10F150STU
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Diode Standard 1500 V 10A Through Hole TO-220F-2L
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220F-2L
Base Product Number FFPF10
Series-
Current - Average Rectified (Io) 10A
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1500 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 10 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500 V