DHG10I1800PA
DIODE GEN PURP 1.8KV 10A TO220AC
NOVA Part#:
287-2376538-DHG10I1800PA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DHG10I1800PA
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Diode Standard 1800 V 10A Through Hole TO-220AC
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220AC
Base Product Number DHG10
Series-
Current - Average Rectified (Io) 10A
Package / CaseTO-220-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F 3pF @ 900V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.23 V @ 10 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800 V