FCA35N60
MOSFET N-CH 600V 35A TO3PN
NOVA Part#:
312-2264867-FCA35N60
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FCA35N60
Standard Package:
450
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 35A (Tc) 312.5W (Tc) Through Hole TO-3PN
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-3PN
Base Product Number FCA35
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSuperFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 98mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 181 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6640 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 312.5W (Tc)