V35PWM15-M3/I
DIODE SCHOTTKY 150V 35A SLIMDPAK
NOVA Part#:
287-2376385-V35PWM15-M3/I
Manufacturer Part No:
V35PWM15-M3/I
Technical Datasheet:
Diode Schottky 150 V 35A Surface Mount SlimDPAK
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SlimDPAK
Base Product Number V35PWM15
SerieseSMP®, TMBS®
Current - Average Rectified (Io) 35A
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Capacitance @ Vr, F 1620pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 35 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150 V