V35PWM12-M3/I
DIODE SCHOTTKY 120V 35A SLIMDPAK
NOVA Part#:
287-2375538-V35PWM12-M3/I
Manufacturer Part No:
V35PWM12-M3/I
Standard Package:
4,500
Technical Datasheet:
Diode Schottky 120 V 35A Surface Mount SlimDPAK
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SlimDPAK
Base Product Number V35PWM12
SerieseSMP®, TMBS®
Current - Average Rectified (Io) 35A
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Capacitance @ Vr, F 2080pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.2 mA @ 120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05 V @ 35 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120 V