BAS70W-04-7-F
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT323
NOVA Part#:
297-1976321-BAS70W-04-7-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BAS70W-04-7-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 70 V 70mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-323
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Base Product Number BAS70W-04
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70mA (DC)
Package / CaseSC-70, SOT-323
Series-
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 50 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70 V