ACS37002KMABTR-050B5
400KHZ 1% ACCURACY 4.8KV ISOL
NOVA Part#:
481-2753344-ACS37002KMABTR-050B5
Manufacturer Part No:
ACS37002KMABTR-050B5
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number ACS370
SeriesACS37002
Current - Sensing50A
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity40mV/A
PolarizationBidirectional
Current - Supply (Max) 18mA
Accuracy±1.75%
Number of Channels1
For MeasuringAC/DC
Linearity±0.75%
Frequency 400kHz