ACS37002KMABTR-050B3
400KHZ 1% ACCURACY 4.8KV ISOL
NOVA Part#:
481-2753343-ACS37002KMABTR-050B3
Manufacturer Part No:
ACS37002KMABTR-050B3
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
More Information
CategoryCurrent Sensors
ManufacturerAllegro MicroSystems
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number ACS370
SeriesACS37002
Current - Sensing50A
Voltage - Supply3V ~ 3.6V
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity26.4mV/A
PolarizationBidirectional
Current - Supply (Max) 15mA
Accuracy±1.75%
Number of Channels1
For MeasuringAC/DC
Linearity±0.75%
Frequency 400kHz