RN218-0.9-02-27M
CMC 27MH 900MA 2LN TH
NOVA Part#:
318-2560658-RN218-0.9-02-27M
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RN218-0.9-02-27M
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
27 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 900mA DCR 620mOhm (Typ)
More Information
CategoryCommon Mode Chokes
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
RoHS 1
SeriesRN
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.492" W (18.00mm x 12.50mm)
Base Product Number RN218
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency 27 mH @ 10 kHz
Number of Lines2
Current Rating (Max)900mA
DC Resistance (DCR) (Max) 620mOhm (Typ)
Features -
Ratings-
Filter TypePower Line
Approval Agency ENEC, UR, VDE
Height (Max) 0.799" (20.30mm)