THS2510RJ
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 25W
NOVA Part#:
514-989183-THS2510RJ
Manufacturer Part No:
THS2510RJ
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
10 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
RoHS 1
SeriesTHS, CGS
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Base Product Number THS25
CompositionWirewound
Power (Watts) 25W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 10 Ohms