THS1027RJ
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 10W
NOVA Part#:
514-989764-THS1027RJ
Manufacturer Part No:
THS1027RJ
Technical Datasheet:
27 Ohms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Base Product Number THS10
CompositionWirewound
Power (Watts) 10W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 27 Ohms