THS7522RJ
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 75W
NOVA Part#:
514-1404301-THS7522RJ
Manufacturer Part No:
THS7522RJ
Standard Package:
10
Technical Datasheet:
22 Ohms ±5% 75W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
RoHS 1
SeriesTHS, CGS
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension1.929" L x 1.870" W (49.00mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Base Product Number THS75
CompositionWirewound
Power (Watts) 75W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 22 Ohms