KAL10FB1R00
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 12.5W
NOVA Part#:
514-1100575-KAL10FB1R00
Manufacturer Part No:
KAL10FB1R00
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
1 Ohms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max)0.421" (10.70mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 12.5W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±1%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features Moisture Resistant
Resistance 1 Ohms