KAL10FB10R0
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 12.5W
NOVA Part#:
514-1100647-KAL10FB10R0
Manufacturer Part No:
KAL10FB10R0
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
10 Ohms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max)0.421" (10.70mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 12.5W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±1%
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features Moisture Resistant
Resistance 10 Ohms