AHA10AFB-1R
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W
NOVA Part#:
514-989179-AHA10AFB-1R
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AHA10AFB-1R
Standard Package:
360
Technical Datasheet:
1 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerYAGEO
RoHS 1
SeriesAHA
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)0.429" (10.90mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 10W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±1%
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 1 Ohms