EEH-ZS1E681UP
CAP ALUM POLY HYB 680UF 25V SMD
NOVA Part#:
62-567835-EEH-ZS1E681UP
Manufacturer Part No:
EEH-ZS1E681UP
Standard Package:
400
Technical Datasheet:
680 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 4000 Hrs @ 125°C
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesZSU
TypeHybrid
Capacitance680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.504" (12.80mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.5 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated25 V