EEH-ZS1E102UV
CAP ALUM POLY HYB 1000UF 25V SMD
NOVA Part#:
62-935796-EEH-ZS1E102UV
Manufacturer Part No:
EEH-ZS1E102UV
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
1000 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 125°C
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesZSU Anti-Vibration
TypeHybrid
Capacitance1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 11mOhm
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.673" (17.10mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency 800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated25 V