EEH-ZA1E680XV
CAP ALUM POLY HYB 68UF 25V SMD
NOVA Part#:
62-567763-EEH-ZA1E680XV
Manufacturer Part No:
EEH-ZA1E680XV
Standard Package:
900
Technical Datasheet:
68 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerPanasonic Electronic Components
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesZA, Anti-Vibration
TypeHybrid
Capacitance68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.327" (8.30mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number EEH-ZA
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated25 V