AVT02506E5R000KE
ADJ PWR RES 5 OHM 25W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1576916-AVT02506E5R000KE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AVT02506E5R000KE
Technical Datasheet:
5 Ohms 25 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm) 2.000" (50.80mm) Length
| Adjustment Type | Slide | |
| Power (Watts) | 25 W | |
| Diameter | 0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm) | |
| Tolerance | ±10% | |
| Termination | Solder Lug | |
| Resistance | 5 Ohms | |
| Length | 2.000" (50.80mm) | |