AVT02506E3R000KE
ADJ PWR RES 3 OHM 25W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1576915-AVT02506E3R000KE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AVT02506E3R000KE
Technical Datasheet:
3 Ohms 25 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm) 2.000" (50.80mm) Length
| Adjustment Type | Slide | |
| Power (Watts) | 25 W | |
| Diameter | 0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm) | |
| Tolerance | ±10% | |
| Termination | Solder Lug | |
| Resistance | 3 Ohms | |
| Length | 2.000" (50.80mm) | |
| Other Names | AVT25310 AVT-25-3.0 AVT25-3.0 AVT02506E3R000KE-ND |
In stock Please contact us
Not the price you want? Fill the forms and we'll contact you ASAP.
We found other products you might like!
- 3296W-1-203LFBourns Inc.
- AVT02506E1R000KEVishay Huntington Electric Inc.
- AVT02506E5R000KEVishay Huntington Electric Inc.
- AVT05006E5R000KEVishay Huntington Electric Inc.
- 3296W-1-103LFBourns Inc.
- 3296W-1-502LFBourns Inc.