RSSD20117A22R0JB15
ADJ PWR RES 22 OHM 100W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1577133-RSSD20117A22R0JB15
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RSSD20117A22R0JB15
Standard Package:
20
Technical Datasheet:
22 Ohms 100 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.866" OD, 0.496" ID (22.00mm x 12.60mm) 4.606" (117.00mm) Length
| Category | Adjustable Power Resistor | |
| Manufacturer | Vishay Sfernice | |
| RoHS | 1 | |
| Series | RSSD | |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Adjustment Type | Slide | |
| Power (Watts) | 100 W | |
| Diameter | 0.866" OD, 0.496" ID (22.00mm x 12.60mm) | |
| Tolerance | ±5% | |
| Termination | Solder Lug | |
| Resistance | 22 Ohms | |
| Length | 4.606" (117.00mm) | |