CVCO55BE-2130-2360
VCO 2245MHZ 0-5V 12.7X12.7MM
NOVA Part#:
283-1866273-CVCO55BE-2130-2360
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CVCO55BE-2130-2360
Standard Package:
5
Technical Datasheet:
2245MHz Center Frequency 0 V ~ 5 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±2 dBm -12 2nd Harmonic Typ (dBc)
More Information
CategoryVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
ManufacturerCrystek Corporation
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
SeriesCVCO55
Frequency Range 2130 ~ 2360MHz
Voltage - Supply5V
Tuning Voltage (VDC)0 V ~ 5 V
Icc Max25mA
Pushing (MHz/V)3
Power (dBm)0 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-103
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Frequency - Center 2245MHz
Height 0.150" (3.81mm)