B72210S0511K101
VARISTOR 820V 2.5KA DISC 10MM
NOVA Part#:
130-2645320-B72210S0511K101
Manufacturer Part No:
B72210S0511K101
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
820 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
More Information
CategoryTVS - Varistors, MOVs
ManufacturerEPCOS - TDK Electronics
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
SeriesStandard
Maximum AC Volts510 V
Maximum DC Volts670 V
Varistor Voltage (Min)738 V
Varistor Voltage (Typ)820 V
Varistor Voltage (Max)902 V
Current - Surge2.5 kA
Energy 55J
Capacitance @ Frequency 140 pF @ 1 kHz
Package / CaseDisc 10mm