B72210S0551K101
VARISTOR 910V 2.5KA DISC 10MM
NOVA Part#:
130-2645318-B72210S0551K101
Manufacturer Part No:
B72210S0551K101
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
910 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
SeriesStandard
Maximum AC Volts550 V
Maximum DC Volts745 V
Varistor Voltage (Min)819 V
Varistor Voltage (Typ)910 V
Varistor Voltage (Max)1.001 kV
Current - Surge2.5 kA
Energy 60J
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 kHz
Package / CaseDisc 10mm