V12MLA0805LNH
VARISTOR 16.25V 40A 0805
NOVA Part#:
130-2641961-V12MLA0805LNH
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
V12MLA0805LNH
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
16.25 V 40 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Series | MLA | |
| Maximum AC Volts | 9 V | |
| Maximum DC Volts | 12 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 14 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 16.25 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 18.5 V | |
| Current - Surge | 40 A | |
| Energy | 0.10J | |
| Capacitance @ Frequency | 410 pF @ 1 MHz | |